SOS BEBE

Status: Fundraising

SOS BEBE combină sprijinul material acordat familiilor din medii defavorizate cu produse pentru echiparea pătuțului bebelușului (saltea, cearșaf, pilotă, pătură), produse de igienă și de îngrijire pentru copil, produse de igienă și îngrijire pentru mamă, îmbrăcăminte, lapte praf, scutece, jucării).

Prin acest proiect ne dorim ca toți copiii să aibă aceleași șanse la viață și la o dezvoltare sănătoasă, întrucât un bebeluș nu poate decide când va veni pe lume, nu își poate asigura un “bun venit” și tot ceea ce are nevoie atunci când se naște.

În România există mii de copii care au mai puține șanse încă de la startul în viață: fie sunt bolnavi, fie se nasc într-o familie fără posibilități materiale, fie într-o zonă defavorizată, fie sunt părăsiți la naștere! Acești micuți iau startul în viață cu un dezavantaj față de restul copiilor.

Aceste pachete vor merge la bebelușii pe care acasă nu îi așteaptă nimic în afară de dragostea mamelor care i-au născut. Bebelușii vor dormi protejați în pătuțul așternut de noi în cutie și vor fi mai bine îmbrăcați și îngrijiți.